Автор: Дарина Дончева
Публикувано в: Славянски диалози, XVIII, 2021, 28, 77-86

Анотация: Статията предлага кратък обзор на преводите на сръбски и хърватски език на творчеството на Ярослав Сайферт. Наред с публикациите в периодичния печат са представени отделни книжни издания с негови произведения, както и критическата рецепция на чешкия поет. Преводите, публикувани в Югославия, се разграничават в три основни периода: от 1948 года до средата на 60-те години, по време на Пражката пролет и на студентските протести в Загреб през 1968 г. и след 1984 г., когато поетът е удостоен с Нобелова награда. Творчеството на Ярослав Сайферт е представено на югославските читатели както синхронно, така и ретроспективно, като е отчетен фактът, че рецепцията се е ръководила не само от художествени, но също от идеологически и исторически критерии.
Ключови думи: Ярослав Сайферт, преводна и критическа рецепция