Автор: Мартина Салхиова
Масариков университет, Бърно
Превод от чешки: Борислава Касавълчева, Мария Лолова
Публикувано в: Славянски диалози,  XVIII, 2021, 27

Анотация: Днес сме свидетели на бурен разцвет на приказките с картинки и в Чешката република, и в България. Този тип книги демонстрират нова концепция за взаимодействието между вербалните и визуалните компоненти. В повечето случаи те не наподобяват класическата форма на приказките, а представят вълшебни истории, които използват елементи от разказ с дете-герой, от разказ, в който героят е животно, и от приключенската литература. В някои книги текстът е така свързан с илюстрациите, че те трудно могат да бъдат заменени с други. Това се наблюдава преди всичко в книгите, в които и текстът, и илюстрациите са създадени от един и същи автор като негово уникално произведение на изкуството.
Ключови думи: детска и юношеска литература, чешка авторска приказка, българска авторска приказка, книжка с картинки, ролята на илюстрацията в детските и юношеските книги