Автор: Иван Чолаков
Публикувано в: Славянски диалози, XV, 2018, 21

Анотация: С началото на ХХ век започва процес на синтез на традиционни и иновативни методи на преподаване на родния език и започва да се отдава голямо значение на творческия аспект на учебния процес. Тези концептуални ориентири са стимулирани от съвременните тенденции в европейското образование, които проникват в българската среда главно чрез немската и руската дидактическа наука. Статията е посветена на един от тези източници на влияние – Методика на руския език за средното училище (1940 г.) от Пьотър Афанасиев, за положителната рецепция на която свидетелства един от най-авторитетните трудове в тази област в България – Методика на обучението по български език (1941) от Иван Хаджов.

Ключови думи: методика на обучението по роден език, Пьотър О. Афанасиев, Иван Хаджов