Гл. ас. д-р Мария ДУДАШ (Mária Dudás, dudas.maria@btk.elte.hu) преподава български език и езикознание към Катедрата по славянска филология в университета „Лоранд Йотвьош“ (ELTE) в Будапеща, където е завършила специалността „Български език и литература“. От 2000 г. година работи към Катедрата по славянска филология в същия университет. Защитава докторска степен в областта на сравнителното славянско езикознание през 2007 г. Научните ѝ интереси са в областта на терминологията на съвременния български и унгарски книжовен език, на българската и унгарската фразеология, на българското и унгарското словообразуване. Авторка е на над 60 научни статии и на монографията Съпоставителни изследвания върху унгарската и българската езикова картина на света. Комплексен фразеологичен анализ (Magyar-bolgár kontrasztív nyelvi világkép. Összevető frazeológiai elemzések, 2022). Участва като съставител на двутомна антология на българската литература (Bolgár irodalmi antológia, 2009, 2010).

Статии

70 години българска филология в университета „Лоранд Йотвьош“ в Будапеща. // Славянски диалози, ХХ, 2023, 32.