Автори: Мариола Валчак-Миколайчакова, Патрик Боровяк
Университет „Адам Мицкевич“ в Познан
Публикувано в: Славянски диалози,  XX, 2023, 32.

Анотация: Авторите представят научните постижения на българистиката в университета „Адам Мицкевич“ в Познан на фона на историята на славистиката в Познан. Очертан е пътят, довел до създаването на българистиката (което е повод да се представи историята на Факултета по полска и класическа филология), както и нейното съвременно състояние. Представени са научните профили на специалистите, които имат важна роля и активно участие за развитието на българистиката в Познан, и са описани техните научни постижения. Отбелязани са и културните инициативи, предприети през последните години и осъществявани чрез сътрудничество с училищата в региона.

Ключови думи: Познанска българистика, история на специалността, изследвания, дидактика, постижения