Списание „Славянски диалози“ приема материали, които са предложени лично от техните автори, на адрес: slavdialozi@gmail.com.
Предоставяйки своя текст, авторът приема условията на обявената и публично достъпна публикационна етика на изданието, както и стандарта за техническо оформление.
Текстовете могат да бъдат придружени от илюстративен материал. При ползването на специфични графични системи (например на старобългарски език) авторът е длъжен да изпрати своя материал не само в текстови формат, но също и в PDF, като приложи и съответния шрифт.
Приемат се за обсъждане материали, които имат изрично установено авторство и които не създават конфликт на интереси.
В придружаващото писмо авторът трябва изрично да посочи, че този текст не е публикуван на български език в никое книжно или електронно издание. Поради желанието ни да популяризираме значими научни изследвания, които са непознати на българския читател, но които имат съществен принос за развитието на отделни тематични полета на славистиката, приемаме статии или откъси от монографии, излизали на чужд език и предложени от самите автори. Преводът може да придружава оригинала или да бъде осъществен от редакционната колегия и нейните сътрудници.
Сроковете за изпращане на статии, преводи и рецензии са както следва:
за нетематичния брой – 30 ноември,
за тематичния – 31 май.
Нетематичната книжка излиза от печат до края на май (следващата година), а тематичната – до края на ноември (същата година).
Всеки автор и преводач, който предлага текст за публикация, трябва да приложи и кратка автобиографична справка: научни степени и звания, месторабота, сфера на творчески интереси, най-важни публикувани книги (в скоби посочва годината на издание), награди.
Научните статии трябва да имат приносен характер, да не се свеждат до общоизвестни съждения и до информативно описание, а въз основа на анализирания емпиричен материал да предлагат нов изследователски поглед.
Не се допускат статии без библиографски апарат.
В библиографията се посочват единствено източници, споменавани и цитирани в основния текст.
Техническото оформление на текстовете трябва да бъде съобразено с указания стандарт.
В срок до един месец след депозиране на своя текст авторът получава двете рецензентски карти и се запознава с направените препоръки. Той разполага с една седмица, за да редактира своя текст, който отново се изпраща на същите рецензенти.
Приета за публикация се счита статия, която е получила две положителни рецензии от двама независими и анонимни рецензенти. В случай че е предоставена на чужд език, може да бъде рецензирана, преди да бъде преведена.
За рубиката „Дебюти“ се приема статия на студент, придружена с препоръка на научния ръководител. В нея могат да публикуват студенти от трите степени на висшето образование – бакалавърска, магистърска и докторантска.
Художествените преводи трябва да бъдат придружени от биографично представяне и снимка на преведения автор, както и от оригиналния текст. Те се четат и редактират от специалисти по съответния чужд език.
Публикуването в списанието е безплатно за авторите. Това се отнася включително и за случаите, в които редакционната колегия осигурява преводач.