Доц. д-р Юлиана ЧАКЪРОВА (jchakarova@yahoo.com) е русист езиковед в Катедрата по руска филология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Докторската ѝ дисертация на тема „Местоимения как средство выражения анафорической связи в болгарском и русском текстах“ е защитена през 1997 г. в Минск, Беларус. Хабилитационният ѝ труд (2013) е посветен на критически анализ на различните школи и подходи в когнитивната лингвистика и прилагането на тази оптика при лингвистичния анализ. Преподава морфология на съвременния руски език, когнитивна лингвистика, теория и методология на превода. Сферата на научните ѝ интереси включва когнитивния подход в езикознанието, концептуалната метафора, лингвоконцептологията, съпоставителното езикознание, лингвистиката на текста, теоретични и приложни проблеми
на превода. Автор е на монографиите Местоимения и анафора в болгарском и русском текстах (2010) и Ракурси на когнитивната лингвистика (2015). Превежда от и на руски и английски език.
Статии
Епистемологията на когнитивната лингвистика. // Славянски диалози, XIII, 2016, 18, 40-59.
Концептът ИСТИНА в руския и българския език: лингвистична експликация на ядрото. // Славянски диалози, V, 2008, 9, 34-39.
Хроника
Украински авангардизъм | Славянски диалози (uni-plovdiv.bg)
Беларуски авангардизъм | Славянски диалози (uni-plovdiv.bg)
Украински календар | Славянски диалози (uni-plovdiv.bg)
Руски календар | Славянски диалози (uni-plovdiv.bg)
Беларуски календар | Славянски диалози (uni-plovdiv.bg)
Преводи
Борис Норман. Синтактичните модели като средство за усвояване на действителността от човека. // Славянски диалози“, V, 2008, 9, 23-33.