Автор: Сватава Урбанова
Остравски университет, Чехия
Превод от чешки: Катерина Томова
Публикувано в: Славянски диалози, XVIII, 2021, 28 , 59-76

Анотация: Статията разглежда отношението на Ярослав Сайферт към визуалните изкуства, личните му контакти с художници и скулптори, както и поетични размисли, вдъхновени от изкуството, които са отразени в мемоарите му Цялата красота на този свят (Všecky krásy světa). Особено внимание е обърнато на художници, близки до натюрела на Сайферт, особено Ян Зързови, Тоайен, Йозеф Судек. В началото на 50-те години на ХХ век в стихосбирката Скиташе художник беден по света (Šel malíř chudě do světa) авторът е вдъхновен от малките графики на Микулаш Алеш, а в стихосбирката Момчето и звездите (Chlapec a hvězdy) – от известните картини на Йозеф Лада. И така, наред с римувания разказ за ябълковото дърво Търкаля се, търкаля (Koulelo se, koulelo, илюстрации Б. Вейрихова-Соларова), авторът създава три детски книжки за циклизма в природата. Мама (Maminka) се превръща в най-обичаната стихосбирка от началото на 50-те години на миналия век и е преиздавана и илюстрирана многократно. Впечатляващи са илюстрациите на Иржи Трънка, Лудмила Иржинцова, както и последните творби на Яна Киселова-Ситекова.
Ключови думи: Ярослав Сайферт, изобразително изкуство, произведения на изкуството, базирани на съществуващи илюстрации, придружаващи илюстрации